cs:tcs-personal-user-alt.html

Toto je starší verze dokumentu!


Vydání Osobního certifikátu TCS alternativním způsobem

Tento návod popisuje proces vydání osobního certifikátu v prohlížečích, které nativně nepodporují generování žádosti a neumožňují zápis do úložiště certifikátů. Jedná se např. o prohlížeče Chrome (či Chromium), Firefox verze 69 a novější, Microsoft Edge, Operu, Konqueror, a další. Klíče potřebné pro certifikát jsou i v tomto procesu bezpečně generovány v počítači uživatele, použit je vlastní kód vytvořený vývojovým týmem CESNET CA, který je součástí portálu TCS. Po vydání certifikátu jsou privátní klíč i vlastní certifikát uloženy na disk uživatele jako šifrovaný soubor PKCS12, který lze importovat do téměř jakéhokoliv poštovního klienta či webového prohlížeče.

Pro alternativní generování certifikátu není nutné provádět žádné jiné úvodní kroky, prohlížeč bez vlastního kódu pro generování je automaticky rozpoznán. Začněte tedy na portálu tcs.cesnet.cz volbou Osobní certifikát v levém menu. Pro zahájení generování je i v tomto případě nejprve nutné ověření vaší identity přihlášením.


Úvodní stránka generování osobního certifikátu (Chromium)


Po spuštění generování jsou vytvořeny klíče a odeslány externí certifikační autoritě, která vydá certifikát. Po té je uživatel vyzván k zadání hesla pro zašifrování výsledného souboru. Heslo volte bezpečné (kombinace znaků, délka) a zároveň zapamatovatelné. Bez jeho znalosti soubor nepůjde dešifrovat. S jednoduchým heslem či heslem již použitým pro jiné účely naopak můžete zpřístupnit certifikát případnému útočníkovi.


Průběh alternativního generování klíčů a zadání hesla k výslednému šifrovanému souboru (Chromium)


Po zadání hesla je certifikát uložen zpravidla do souboru usercert.p12 ve složce pro stažené soubory na vašem počítači. Soubor se může výjimečně jmenovat i jinak, záleží na konkrétním prohlížeči.


Dokončení generování certifikátu a jeho uložení do souboru na disk (Chromium)


V případě potíží nekontaktujte prosím tým CESNET TCS-RA, ale počítačovou podporu na vašem pracovišti, která vám ochotně poradí s jejich odstraněním.

Poslední úprava:: 2020/02/17 23:19